آخرین مطالبخلاصه مقالات

دلیل عقب نشینی آمریکا از انتقال برق به سوریه

«عبدالباری عطوان» سردبیر رأی الیوم موضع شجاعانه نصرالله مبنی بر تکیه به نفت و گاز ایران مقامات آمریکا را مجبور کرد از موضع خود عقب‌نشینی کنند.

هیأت لبنانی با سفر به دمشق درباره طرحی که بر اساس آن مقادیری گاز مصر در اختیار اردن قرار می‌گیرد و این کشور را قادر می سازد تا مقادیر بیشتری برق تولید کند و در شبکه اتصال اردن و لبنان از طریق سوریه قرار دهد، رایزنی کرد.

از آغاز جنگ سوریه در سال ۲۰۱۱، مقامات لبنانی از سفر رسمی به سوریه اجتناب می کردند و دلیل اصلی این امر، فشارهای آمریکا و تبعیت بیروت از سیاست واشنگتن مبنی بر در انزوا نگه داشتن دمشق بود. دولت سوریه بار دیگر با موافقت درخواست هیأت لبنانی مبنی بر انتقال گاز مصر و برق اردنی از خاک این کشور به لبنان برای مقابله با بحران شدید معیشتی بزرگواری کرد.

در واقع موضع شجاعانه و تحقیرکننده آمریکا و اسرائیل که از سوی سید حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان مبنی بر تکیه به نفت و گاز ایران برای نجات کشور و محافظت از نفتکش‌ها بود که خانم “دوروتی شیا” سفیر آمریکا در بیروت را که تا به امروز حاکم این کشور است، به حرکت واداشت تا از موضع سرسختانه خود عقب‌نشینی کند و در جستجوی راهکارهای جایگزین به سوی مصر و اردن بشتابد و محاصره تحمیلی آمریکا علیه سوریه تحت قانون موسوم به سزار را در هم بشکند. اقدامی که موید شکننده بودن این تحریم و موفق بودن سیاست صبر راهبردی در برخورد با آن است.

پس از شکست تحقیرآمیز آمریکا در افغانستان، این کشور اکنون با شکست “کوچک و جزئی” از جانب محور مقاومت و مردان آن مواجه است که مقدمه‌ای بر شکست بزرگ آن در عراق ، سوریه و فلسطین است..چیزی به آمدن آن روز نمانده است.

پایان خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا